Zeměžluč hořká je dvouletka dorůstající 10 až 50 cm. První rok vytváří přízemní růžici listovou, s asi 3 cm dlouhými, vejčitými a nápadně žilkovanými listy. Až druhým rokem vyrůstá tuhá vzpřímená lodyha s přisedlými lístky, která se ve své vyšší polovině větví. Od června do září vykvétá drobnými pětičetnými růžovými kvítky uspořádanými ve vidlanovitý vrcholík. Plodem jsou pak dvoupouzdré tobolky s množstvím maličkých semínek. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v mírném a subtropickém pásu v severní Africe, ve střední, jižní a Malé Asii i na západní Sibiři. Zavlečena byla také do Severní Ameriky, na Nový Zéland či do Austrálie. Roste na prosluněných pastvinách, loukách nebo na okraji lesů a podél cest.
Zeměžluč obsahuje glykosidní hořčiny, menší množství silice, tříslovin a stopy dalších látek.
Zeměžluč přispívá k normálnímu trávení a podporuje chuť k jídlu. Lze ji použít pro osvěžení těla, k relaxaci a usínání. Napomáhá k normální činnosti kardiovaskulárního a dýchacího systému.
Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě zeměžluče zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 10 minut vylouhovat. Potom přeceďte. Podávejte po lžičkách 2-3 krát denně.
Tato bylina je známa také pod názvy antoryjka, cintorie, čantoryjka, hlístník, hlíštník, hořká bylina, chlístník, koření tisícizlaté, koření tisícizlatové, koření tisícové, kyřice, šantoryjka, tisícero koření, zeměžluč menší nebo žluč země.