Zemědým lékařský je jednoletá bylina dorůstající do výšky 10 až 50cm. Má hladký, tenký a měkký stonek se šedomodrými listy, které připomínají stoupající dým. Květy jsou růžovo-fialové a kvetou od dubna do října. Plody jsou kulovitě ledvinovité nažky. Pochází z Evropy a severní Afriky. Odtud se dostal i do Asie, severní Ameriky a Austrálie. Roste jako plevel v okopaninách, zeleninách, obilovinách.
Zemědým obsahuje benzylisochinolinové alkaloidy, scoulerin, fumarin, fumaricin, kyselina caffeoyljablečná, flavonoidy.
Zemědým přispívá k normální činnosti jater, podporuje vylučování vody z organismu a jeho celkové pročištění. Napomáhá normálnímu stavu pokožky.
Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě zemědýmu zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte. Pije se 2 krát denně půl hodiny před jídlem.
Nedoporučuje se v těhotenství a při kojení.
Tato bylina je známa také pod názvy aničky, bylina poslední pomoci, divoká víčka, dejmák, dejmňák, dýmnice, gertrudka, kominka, koření pro divej pláč, křepka, křupka, ocikávka, očiplačka, pásek, pižmo, planá routa, polní routa, polní rutka, polní zeměžluč, psí routa, rosica, rota, routička, routička pospolitá, rutka lékařská, rútka polní, tanečnice, zemědych, zeměklíček, zemská pára, zemskej luft nebo židovo třesení.