Sporýš lékařský je vytrvalá okolo půl metru vysoká rostlina. Má přímou dřevnatějící lodyhu s jednoduchými listy našedlé barvy. Půvabné květy obvykle světle fialové nebo růžové barvy vytváří hroznovitá květenství. Původně se vyskytoval v oblasti Středozemního moře. Dnes roste kromě Evropy i v Asii, Americe a částečně i v Africe.
Sporýš obsahuje hořčinu a tříslovinu, sliz, silici s látkou citralem, alkaloidy a dále pak glykosidy verbenalin a verbenin, dále emulsin a invertin.
Sporýš přispívá k udržení normální činnosti dýchacího systému, žlučníku a působí příznivě na střevní trakt. Je považován za antioxidant, což znamená, že pomáhá chránit buňky před oxidativním stresem. Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu a napomáhá udržovat zdravou pokožku i klouby. V neposlední řadě ji lze vyzkoušet pro bezproblémový průběh menstruace a pro uchování komfortu během menopauzy. Rovněž se uvádí pozitivní vliv sporýše na kojení.
Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě sporýše zalijte 300ml vroucí vody a nechejte 20 minut vylouhovat. Potom přeceďte. Popíjí se 2-3 krát denně.
Nepoužívat v těhotenství.
Tato bylina je známa také pod názvy čaganka, holubí bylina, ochranné žezlo, posvátná tráva, slza Junonina, slza Isidina, slzy Iridiny, spořiš, svěcená rostlina, šporiš, verbena, verbenka, verbina, vraní chléb, vrbenka, vrbica, vrbice, vrbina, vředová bylina, železná bylina, železník nebo žíla Venušina.