Růže šípková je keř s dlouhými, rovnými nebo zahnutými větvemi dosahujícími délky až 4 metry. Větve jsou pokryté mnohými tvrdými, pichlavými trny. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, složené z pěti až sedmi vejčitých a pilovitých lístků, které jsou na rubu na střední žíle ochlupené a s palisty srostlými s řapíkem. Květy jsou většinou jednotlivé nebo je jich seskupeno několik na vrcholcích stonků. Jsou růžové, zřídkakdy bílé. Koruna i kalich jsou pětidílné, kalich je neopadavý a tyčinek je mnoho. Plod - šípek je masitý, světle červený, uvnitř plný štětinových chloupků s mnohými žlutými a tvrdými nažkami. Rostlina kvete v květnu až červnu. Roste na svazích, při cestách, na mezích, tvoří součást křovinných porostů na skalnatých stráních a na okrajích lesů.
Šípek obsahuje třísloviny, invertní cukr, sacharózu, pektin, kyselinu citronovou a jablečnou, stopy vanilinu, silice, flavonoidy, kyselinu nikotinovou, vitamin C, vitaminy B, vitamin K, karoten, fosfor, vápník, draslík, hořčík aj.
Šípky patří mezi antioxidanty, kdy chrání buňky před oxidativním stresem, podporují normální funkci trávení, močového měchýře a ledvin, napomáhá udržovat zdravé klouby. Příznivě působí na správnou činnost dýchacího systému a obecně normální stav organismu. Podporují přirozenou obranyschopnost, přispívají ke zdraví pokožky i k hojení ran, vyzkoušet je lze rovněž při nepříjemném pocitu těžkých nohou. V neposlední řadě se uvádí také pozitivní vliv na mentální zdraví.
V sortimentu máme také šípek plod celý a šípek plod slupky.
Příprava odvaru: 1-2 hrsti nadrcených šípků nechejte 12 hodin(nejlépe přes noc) namočené v 1 litru studené vody Potom povařte 10 minut. Přeceďte přes jemné plátýnko. Lze opakovat až 4krát.
Tato bylina je známa také pod názvy merhelec, mrhelec, polní růžičky, pomeranče severu, růže divoká, růže planá, růže psí, růže trnková, růže trnová, šípek, šípina, šípinka, šípinky nebo šípky.