Šalvěj lékařská je vytrvalý polokeř, který dorůstá do výšky až 70cm. Ve spodní části rostlina dřevnatí. Lodyha má čtyřhranný průřez, lodyžní listy jsou vstřícné, podlouhle kopinaté a velmi jemně vroubkované. List je na líci hladký a na rubu vrásčitý. Mladé lístky jsou našedlé a plstnaté. Květy jsou dvoupyské, většinou fialové, tvoří chudé lichopřesleny. Kvete v červnu a červenci, plody jsou vajíčkovité hladké tvrdky. Pochází ze Středomoří. U nás se pěstuje.
Šalvěj obsahuje silice, třísloviny, saponiny, některé kyseliny, vitamíny, stejně jako minerální a hormonálně účinné látky.
Šalvěj patří mezi antioxidanty, tudíž chrání buňky před oxidativním stresem. Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, napomáhá udržovat normální činnost srdce a dýchacího systému. Pozitivně ovlivňuje funkce štítné žlázy, respektive hormonální rovnováhu. Vyzkoušet ji lze proto pro zdravé vlasy, obzvláště v případě jejich řídnutí. Ženám ji lze doporučit pro uchování komfortu v období menstruace a menopauzy. Podporuje normální trávení a činnost jater, vylučování – pročištění a udržuje normální hladinu glukózy v krvi. Příznivý efekt byl zaznamenán v případě pocení a šalvěj je vhodná i pro uchování zdravých kostí a kloubů.
Používá se i v kuchyni jako koření.
Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě šalvěje zalijte 250ml vroucí vody a nechejte 10-15 minut vylouhovat. Potom přeceďte.
Užívá se 2-3 krát denně před jídlem.
Používá se také k obkladům a ke kloktání.
Neužívat nadměrně a dlouhodobě a také v těhotenství a při kojení.
Tato bylina je známa také pod názvy babí bruch, babí břich, babí roucho, babí rúcho, babí ucho, babské ucho, cigánovy gatě, koda, kodice, koníčky, královská bylina, královská šalvěj, muškátová bylina, rapaňa, salvatrix, salvia, smrtky, šalfia, šalfie, šalvice, šalvina, šarbetová bylina, ušlechtilá bylina nebo vlčí chvost.