Řebříček obecný je vytrvalá rostlina s přímými, nahoře se větvícími lodyhami. Střídavé listy jsou 2 – 3 x zpeřené v úzce čárkovité úkrojky. Drobné květní úbory jsou uspořádané do bohatého květenství bílé nebo narůžovělé barvy. Řebříček kvete od června do září. Plody tvoří nažky bez chmýru. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, Turecku a na severu Asie. Roste na suchých loukách, na mezích, na pastvinách a skalnatých stráních, podél cest.
Řebříček obsahuje éterické silice, cholin, třísloviny, monoterpeny, sesquiterpeny, hořčiny, flavonidy, chamazulen.
Řebříček květ přispívá k normálnímu dýchání, k normální funkci močových cest a ledvin, cévní soustavy a taktéž trávení a žlučníku. Může mít příznivý vliv na metabolismus tuků, správnou hladinu cholestorolu v krvi a kontrolu tělesné hmotnosti. Ženy ji mohou vyzkoušet pro udržení komfortu v průběhu menstruace. Po řebříčku může sáhnout také ten, kdo si chce uchovat zdravou pokožku.
Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku květu řebříčku zalijte 250ml vroucí vody a nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte. Užívá se 3 krát denně mezi jídly.
Tato bylina je známa také pod názvy Achillova bylina, bylina proti bolestem břicha, cikánský žebř, hřebíček, hřebříček, husí jazejček, husí ocásek, iva, jazejček, kočičí chvost, kočičí ocas, král v léčbě ženských nemocí, kroupky, krupička, krvavník, lék všech škod, mačačinec, matčina bylina, myší chůstek, myší chvost, myší chvostek, myší chvůstek, myší ocásek, myší vocásek, ovčí žebro, panenská bylina, persán, polní cypřiš, polní chmel, řebjík, řebří, řebřík, stolístek, tisíclístník, vlčí žebro, všekoření, yva, zaječí chléb, žebráček, žebříček nebo žebřík.