ProdejBylin.cz
vyhledat  

Puškvorec oddenek

název drogy latinsky : Radix calami
matečná rostlina česky : Puškvorec obecný
matečná rostlina latinsky : Acorus calamus
Tato položka není aktuálně dostupná.
 
Tuto položku bohužel nemáme nyní skladem
a není znám termín další dodávky.
 
Máte-li zájem o bližší informace, kontaktujte nás.

popis a tradiční použití

Puškvorec obecný je vytrvalá, velice aromatická rostlina vyrůstající do výšky až 1,5 m. Stvol je trojhranný, na bázi spíše červený. Lodyha volně vyrůstá z dužnatého, větveného, plazivého, žlutozeleného oddenku, který může být až 3 cm silný a zhruba 50 cm dlouhý, na řezu je bílý a konzistence dužniny je houbovitá. Listy puškvorce obecného jsou úzké, tuhé, trávovité, tvarem připomínající meč, nejvíce 2 cm široké se zvlněnými okraji. Květy jsou žlutozelené nebo jen zelené, velmi drobné, uspořádané do květenství štíhlých palic. Rostlina kvete v období od června do července. Plodem je červená bobule, i když v mírných podmínkách České republiky rostlina není schopna zrání, a proto se množí pouze vegetativně. Puškvorec obecný pochází původně zřejmě z východní Indie a Číny. S největší pravděpodobností je domovinou puškvorce jižní Čína, ze které se přes Indii šířil dál. Aktuálně je puškvorec rozšířen skoro po celé Evropě, Asii a Severní Americe. V České republice není rostlina původní, na území dnešní ČR byl puškvorec dovezen kolem 16. století, i když se do jiných částí Evropy dovezl již mnohem dříve díky Tatarům. Roste u bahnitých rybníků, říčních ramen, močálů a stojatých vod.

Puškvorec obsahuje éterický olej, hořčiny, sesquiterpeny, třísloviny.

Puškvorec přispívá k normálnímu trávení. Lze ho vyzkoušet pro dobrou paměť a celkové osvěžení těla.

Přípava nálevu: 1 čajovou lžičku oddenku puškvorce zalijte 250ml vlažné vody a nechejte nejlépe přes noc louhovat. Poté opět trochu zahřejte a nechejte ustát. Následně přeceďte. Užívá se po doušcích před jídlem.

Oddenek puškvorce nikdy nevaříme.

Tato bylina je známa také pod názvy akorum, akorum pravé, brustvorec, bruškvorec, čínská rebarbora, kalmus, kořen nejedlíkový, kořen pišvorcový, kořen plicní, kořen prsní, kořen prstvorcový, kořen prustvorcový, kořen rotanový, kořen tatarákový, nejedlík, piskačky, pískačky, pišišvor, piškvorec, proškorec, prskořen, prskořín, prsní koření, prstvorec, prstvorcový kořen, prustvorec, pruškvorec, pruštvorec, rotan, svatá třtina, šišvorec, tatarák, tatarčík, tatarčok, tatarská tráva, tatarské býlí, tatarské zelí, tatrák nebo třtina vonná.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Mobilní zobrazení
vyhledat