Olivovník evropský je šedozelený keř nebo strom s velmi hlubokým kořenovým systémem a krátkým tlustým kmenem, který je u starých stromů silně pokroucený. Má tuhé, špičaté listy šedozelené barvy, které jsou na rubu stříbrné. Dosahuje výšky cca 5-10 m. Květy jsou drobné, krémově bílé a příjemně voní. Plodem je vejcovitá peckovice, po dozrání tmavě modrá až černá.
Olivovník se pěstuje po celém Středomoří, na Arabském poloostrově, v jižní Asii, Americe, Austrálii a Novém Zélandu, v Jižní Africe.
Oliva list obsahuje zejména oleuropein.
Olivové listy přispívají k normálnímu dýchání a příznivě působí na krevní tlak. Podporují metabolismus lipidů, tudíž je může vyzkoušet také ten, kdo si chce udržet zdravou hladinu cholesterolu v krvi. V neposlední řadě je třeba zmínit i příznivé působení na trávení, kdy napomáhají zachovávat normální činnost gastrointestinálního traktu. Olivovník evropský je známým antioxidantem, to znamená, že chrání buňky před oxidativním stresem. Je pomocníkem pro udržení normální hladiny cukru v krvi, blahodárně působí na ledviny i močové cesty a podporuje také přirozenou obranyschopnost organismu.
Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku listů olivy zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 10-15 munit vylouhovat. Potom přeceďte.
Tato bylina je známa také pod názvy oliva pravá, olivky, olivy černé nebo olivy zelené.