Měsíček lékařský je jednoletá rostlina s vřetenovitým kořenem, lodyha je větvená a až 50 cm dlouhá. Spodní listy jsou kopisťovité, horní kopinaté nebo eliptické, dlouhé přibližně 12 cm, chloupkaté a na omak lepkavé. Zákrov je dvouřadý. Stonky jsou zpravidla zakončeny žlutým nebo oranžovým květem. Květy jsou krajové a trubkovité v terči. Sedí na plochém lůžku. Plody jsou nažky, jsou člunkovité a článkovité, na hřbetní straně ostnité. Kvete od června do podzimu. Roste na slunných místech a můžeme jej najít po celém mírném a částečně i subtropickém pásmu severní polokoule.
Měsíček obsahuje saponin, hořčin, kyselinu salicylovou, glykosidy, karotenová květní barviva a nepatrně i silice.
Měsíček napomáhá udržovat normální činnost jater (včetně tzv. cholerézy – pročištění), žlučníku a trávení, příznivě ovlivňují pohyblivost střev a plyny. Ženy je mohou vyzkoušet pro rovnováhu vaginální mikroflóry, zatímco muži jistě ocení kladné působení na prostatu. Jsou vhodné pro celkové osvěžení těla, uchování zdravé pokožky a lze je využít při hojení ran. V neposlední řadě přispívají k normální funkci dýchacího a cévního systému. Měsíček se také požívá v kosmetickém průmyslu při výrobě např. mýdel, šamponů, mastí, krémů, pleťových vod a dalších.
Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku květu měsíčku zalijte 250ml vroucí vody a nechejte 15 minut vylouhovat.
Příprava odvaru k zevnímu použití: 10 čajových lžiček květu měsíčku zalijte 1 litrem vody a vařte 10 minut. Potom přeceďte.
Tato bylina je známa také pod názvy bradavičné koření, deštná bylina, deštní bylina, dešťová bylina, kalendule, krusíček, květ nehtekový, květ nechtekový, květ umrlčí, nehtík, nechtík, nechtík lékařský, nechtový květ, nepravý šafrán, pampalík, pazourky, prstenčitá květina, ruský penicilín, sluníčko, slunovín, slunovrat, umrlčí karafiát nebo umrlčí květ.