Maté se připravuje z listů cesmíny paraguayské, což je až 20m vysoký stálezelený strom. Má tuhé střídavě uspořádané listy s vroubkovaným okrajem. Kvete nenápadnými zelenkavě bílými květy. Plodem je kulatá červená peckovice. Pochází z jihoamerického kontinentu. Maté pražené vzniká dodatečným pražením maté zeleného.
Obyvatelé Jižní Ameriky pitím maté tlumí pocit hladu. V dnešní době se tato vlastnost využívá při různých redukčních dietách.
Maté obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B5 a C, vápník, hořčík, mangan, železo, selen, draslík, křemík a fosfor, asi 15 druhů aminokyselin, stopové prvky a antioxidanty, kofein, matein, heobromin, theofylin.
Maté je účinným antioxidantem, což znamená, že chrání buňky před oxidativním stresem. Přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému a podporuje vylučování vody z organizmu. Dále vzhledem k obsaženému kofeinu napomáhá potlačit duševní a tělěsnou únavu a celkově osvěžit tělo. Lze ho také vyzkoušet při kontrole tělěsné hmotnosti, jelikož ovlivňuje metabolismus lipidů.
Příprava nálevu: 2-3 lžičky maté praženého zalijte malým množstvím vody o teplotě cca 50°C. Vytvořte řídkou kaši a tu zalijte vodou o teplotě 70-80°C. Nechejte vylouhovat 5 minut a potom přeceďte.