Violka trojbarevná je jednoletá bylina s 10–35 cm vysokou, chudě větvenou, oblou lodyhou. Hlavní kořen je tenký, maximálně 1,5 mm silný, nevětvený. Dolní lodyžní listy mají dlouhý řapík a eliptickou až vejčitou, vroubkovaně pilovitou čepel. Čepel horních lodyžních listů je úzce kopinatá až podlouhlá. Květy vyrůstají jednotlivě na až 8 cm dlouhých stopkách. Kališní lístky jsou až 16 mm dlouhé a 2,5 mm široké. Horní korunní lístky bývají fialové, ostatní světle až sytě žluté. Ostruha měří 3–4 mm a je o málo delší než kališní přívěsky. Plodem je tobolka. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, na východě až za Ural, na jihovýchodě po střední Ukrajinu a Turecko. Chybí ve Středozemí. Byla zavlečena na Kanárské ostrovy a do Severní Ameriky. U nás roste roztroušeně po celém území. Najdeme ji při okrajích cest a na náspech, v zahradách a trávnících, na pasekách, jako polní plevel, je zavlékána i do hor.
Maceška obsahuje sliz složený z glukózy, galaktózy, arabinózy a ramnózy, dále třísloviny, flavonoidy (rutin, violatin), antokyany, karetonoidy, vitamíny C a E, alkaloid violin, glykosid vilotusid, silici.
Maceška přispívá k normální činnosti dýchacího systému a trávení, napomáhá udržovat zdravou pokožku a v neposlední řadě podporuje vylučování, respektive pročištění organismu. Při příjmu nad 50 mg se jedná o antioxidant, tudíž chrání buňky před oxidativním stresem.
Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě macešky zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte.
Tato bylina je známa také pod názvy bylina božcová, bylina psotníková, bylina trojící, bylina trojíčná, fialičky, kohoutky, koření srdečné, macocha, macoška, pětbolestí, sirota, sirotka, sirotky, širotky, trojice, trojice polní, trojíčná bylina, trojník nebo violka trojící.