Lopuch větší je mohutná bylina se silným kůlovým kořenem sahajícím do hloubky až 70 cm. Lodyha je silná, rýhovaná, vyplněná dření. Listy jsou velké, široce srdčité, řapíkaté, řapík rovněž vyplněn dření; přízemní listy jsou s čepelí až 50 cm dlouhé a 40 cm široké. Lodyžní listy jsou střídavé, menší než přízemní, oboje na spodní straně s bílým povlakem chlupů, celokrajné. Nachově červené trubkovité květy jsou v kulovitých úborech o průměru 3 až 3,5 cm. Jejich zákrov je tvořen listeny s hákovitou špičkou, které se po zaschnutí zachycují ve zvířecí srsti a zajišťují tak šíření semen. Lopuch větší osídluje nejen téměř celé území Evropy, ale také některé oblasti Asie až po Čínu nebo Japonsko. Roste i v Austrálii, na Novém Zélandu, v Africe nebo v Severní Americe. Jako plevel se vyskytuje od nížin po hory. Najdeme ho podél cest a plotů, na rumištích, skládkách a opuštěných místech.
Lopuch obsahuje slizy, třísloviny, inulin, silice, hořčiny, minerální látky a soli.
Kořen lopuchu přispívá k normální činnosti jater a trávení, podporuje vylučování vody z organismu i pročištění krve. Napomáhá udržovat normální hladinu glukózy v krvi. Pozitivně působí na dýchací systém, zejména na horní cesty dýchací, podporuje imunitu. V neposlední řadě jej lze vyzkoušet pro zdravou pokožku, klouby a chrupavky.
Příprava odvaru: 3 lžíce kořene lopuchu zalijte 1 litrem vody, přiveďte k varu a vařte na mírném ohni 15 minut. Vlažný odvar přeceďte.
Tato bylina je známa také pod názvy babí kořen, babky, bardana, bodlák, čumbrk, čumbrt, devětsil, filantropus, hořké listí, hořký list, hořký lupen, choce, chytavky, ježek, ježíky, ježky, kloboučí, knoflíčí, knoflíky, kolka, kudláček, kudlačka, lapa, lapáčky, lepáček, lepík, lidumil, lop, lopouch, lopoun, lopoucha, lopucha, lopůn, lopuní, lopuň, lupen, lupen široký, lupen velký, lupen vysoký, makabule, makrabule, makrobule, nouze, řepík, řepík hořký, řepíky, široký lupen, věstníkový kořen, vlci, vlk, vlky, vysoký lupen, žebrácké knoflíky nebo žebrácké vši.