Líska obecná dorůstá výšky až 4 metry, přičemž může v ojedinělých případech, pokud má půda dostatek živin, dorůst až výšky 10 metrů. Kůra keře je zabarvená k tmavě šedivé až hnědé barvě a její povrch je hladký. Líska se dožívá věku až 100 let. Období květu tohoto keře je od února do června. Samčí květy jsou dlouhé jehnědy a samičí jsou pupence s fialovočervenou bliznou uprostřed. Plody lísky jsou oříšky, která jsou dozrálé až koncem léta. Jejich růst je po skupinách, nejčastěji po 5 kusech. Líska je rozšířená po celé Evropě, v Asii a ve velké míře i na Kavkazu. Nejčastěji roste na okrajích lesů, v křovinách nebo podél vodních toků. Vyskytuje se hlavně ve vlhčích půdách, kde je dostatek vláhy a živin. Líska se pěstuje pro své hospodářské a okrasné využití.
Listy lísky obsahují silice, třísloviny, sacharidy, glikosidy.
Líska přispívá k normální činnosti urogenitálního systému mužů. Příznivě působí na přirozenou obranyschopnost a normální činnost cév, působí na hladinu cholesterolu v krvi. Lze ji využít k celkovému osvěžení těla.
Příprava nálevu: 2 lžíce listů lísky zalijte 250ml vroucí vody a nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte.
Tato bylina je známa také pod názvy avellské oříšky, léska, léskový oříšek, leština, lískové oříšky, lískovec, ořeši červené, ořeši lamperští nebo pontské oříšky.