Levandule lékařská je vytrvalý polokeř dorůstající při kvetení až do výšky 80 cm. Vytváří bohatě větvený keřík, má dřevnatějící lodyhu a čárkovitě kopinaté listy. Kvete od července do srpna lehce fialovými květy. Levandulové snítky se vkládají mezi oblečení v šatníku. Odpuzuje šatní moly a navíc oblečení nádherně provoní. Hojně se využívá v kosmetickém i farmaceutickém průmyslu. Levandule je neodmyslitelně spjata především s regionem Provence ve Francii, kde každoročně tisíce a tisíce turistů obdivují rozkvetlé levandulové lány.
Levandule obsahuje silice (linaliacetát, dále borneol, isoborneol, geraniol, lonalol, cineol, kafr a dalších asi 25 složek) a dále třísloviny, antokyany, hořčiny a pryskyřice.
Levandule blahodárně působí především na oblast duševního zdraví, kdy přispívá ke zdravému spánku, relaxaci a celkové pohodě, lze ji proto vyzkoušet i proti stresu. Kromě toho napomáhá udržovat normální funkci kardiovaskulárního systému včetně srdce, příznivě ovlivňuje krevní tlak. Podporuje správnou činnost štítné žlázy, jater a trávení, pozitivně působí i na močové cesty a ledviny. Doporučuje se také jako pomocník pro kontrolu tělesné hmotnosti a ženy ji mohou vyzkoušet pro menopauzální komfort.
Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku květů levandule zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 2-5 minut vylouhovat. Potom přeceďte.
Tato bylina je známa také pod názvy devandula, devandule, dulenka, lavandula, lavandule, levandule, spikanárd, špika, špikanárd, špikrnágl nebo špikrnát.