Kozlík lékařský je vytrvalá bylina dorůstající výšky 60-200cm, kterou provází charakteristický pach. Z krátkého, ale silného válcovitého podzemního oddenku vyrůstají četné kulaté kořeny. Lodyha je dutá, zbrázděná, přímá, větví se až v horní části při květu. Lodyha je vstřícně osázena dlouze řapíkatými peřenosečnými listy. Lichozpeřené listy jsou složené ze 7 – 9 párů kopinatých lístků se zubatým okrajem. Kozlík kvete od června do srpna. Květy se na rostlině objevují až od druhého či třetího roku. Drobné nálevkovité květy v bílé nebo narůžovělé barvě se skládají do hustého květenství. Vytvářejí plochý latovitý vidlan. Plodem jsou nažky kopinatého tvaru. Kozlík roste na vlhkých místech na březích potoků, v příkopech, v lesních prameništích, ale i zahradách.
Kozlík obsahuje seskviterpenoidy (např. kyselina valerenová a valerianol), triterpenoidní saponiny s kyselinou oleanovou jako aglykonem, depsidickou kyselinu chlorogenovou, alkaloidy chatinin a valerin a flavony. Přítomny jsou také kyseliny valerová a isovalerová,
Kozlík kořen má blahodárný vliv na kvalitu spánku, kdy rovněž napomáhá snadnějšímu usínání. Pyšní se pozitivními účinky na oblast duševního zdraví a relaxaci, tudíž jej lze vyzkoušet i v případě stresu. Příznivě působí také na kognitivní funkce. Přispívá ke správné činnosti trávení a celého kardiovaskulárního systému včetně srdce.
Příprava nálevu: 2 čajové lžičky kořene kozlíku zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 10 minut vylouhovat. Potom přeceďte.
Tato bylina je známa také pod názvy baldrán, baldrian, baldryján, čertikus, dřevenák, dřevěnák, kocúrník, kočičí kořen, kozelec, kozilec, kozlíček, kozlíček malý, kozlíček obecný, nard, odolan, odole, odolen, odolenový kořen, odolený kořen, paldram, paldrán, valerián nebo valeriána.