Kostival lékařský je statná trvalka se silným hnědým dužnatým oddenkem a s trsy vzpřímených chlupatých a oválných listů. Dorůstá výšky 1,2 metru. Baňkovité bohaté květy mají purpurovou, růžovou, nebo bílou barvu a vyrůstají v kadeřavých hroznech. Roste v Evropě a Asii, a to v příkopech, na březích, mokrých loukách, v lužních lesích, křovinách, okrajích polí, na vlhkých rumištích a podél cest.
Kostival obsahuje slizové látky, silice, třísloviny, alkaloidy symphytocynoglossin a jeho štěpný produkt konsolicin, intermedin a acetylintermedin, glykosid konsolidin, allantoin, asparagin, symphytyn, echimidin, laziokarpin, metylpyronin, lykopsanin, acetyllykopsamin, škrob, triterpeny, aminokyseliny, pryskyřice, cholin aj.
Kostival se používá k výrobě mastí a gelů.
Používat kostival k výrobě potravin není povoleno.
Příprava odvaru: 1,5 polévkové lžíce kořene kostivalu povařte asi 10 minut ve 400ml vody. Potom ho nechejte půl hodiny odstát a následně přeceďte.
Používáme zevně k obkladům.
Tato bylina je známa také pod názvy celíkový kořen, celníkový kořen, černé koření, černý kořen, hojitel ran, chropáč, kazival, kobylí máslo, kobylí mláto, konsolida, koščeval, kosčival, kostibal, kostihoj, koštival, kozival, kozivalový kořen, liberzonský kořen, lupen sladký, lupen sladký vysoký, medunica, mudronica, mudronice, sladký lupen, sladký vysoký lupen, solidágo, stříbrník, svalník, svalníkvětší, svalníkový kořen, trudovatník, trudovník, zběhový traňk nebo hadí mord.