Komonice lékařská je statná dvouletá rostlina, která může dorůstat až do výšky 1,5 m. Má vzpřímenou a bohatě větvenou lodyhu, ze které vyrůstají trojčetné dlouze řapíkaté listy. Drobné žluté květy tvoří úžlabní hrozny, plodem je lusk, ve kterém se ukrývají nanejvýš dvě semena. Roste na suchých stráních, rumištích, při okrajích cest atd.
Komonice obsahuje kumarin, melilotin, melilotosid, purinové deriváty, alantoin, kyselinu alantoinovou, melilotovou a močovou, třísloviny, glykosidy, flavonoidy, cholin, slizy a fytoncidy.
Komonice napomáhá udržovat normální činnost cévní soustavy, zejména při takzvaných "těžkých nohou". Přispívá k normálnímu trávení, zdraví kostí a kloubů. Má blahodárný vliv na normální stav krve a její pročištění. Lze ji také vyzkoušet pro relaxační účinek například pro snadnější usínání.
Komonici by neměli užívat lidé, kteří mají potíže se srážlivostí krve.
Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě komonice zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte.
Tato bylina je známa také pod názvy královský jetel, Bludov, kadeře sv. Jana, Kameníček, suchotník, zánovní, skalní jetel, kamenný jetel, horská vojtěška nebo žlutý kvítek.