Kokoška pastuší tobolka je jednoletá nebo dvouletá bylina až 60 cm vysoká s růžicí kracovitě peřenosečných až celokrajných, přízemních listů. Lodyha je obvykle vidličnatě větvená a lehce chloupkatá. Je opatřena kopinatými, přisedlými listy. Bohaté květenství drobných květů je zpočátku husté, později prodloužené. Květy mají barvu bílou až narůžovělou. Plody jsou trojhranné šešulky. Kokoška je velmi proměnlivý druh. Kvete skoro celý rok. Vyskytuje se u okrajů cest, v zahradách, na skládkách, náspech, rumištích, okrajích chodníků apod.
Kokoška obsahuje cholin, acetylcholin, tyramin, histamin, betain a jeho ester acetylcholin, saponiny, sirné látky, třísloviny, flavonový glykosid diosmin a větší množství minerálních látek.
Kokoška přispívá k normální činnosti močových cest a oběhové soustavy. Vyzkoušet ji mohou ženy pro předmenstruační a menstruační konfort.
Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě kokošky zalijte 250 ml vroucí vody a přikryté nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte.
Tato bylina je známa také pod názvy babí kapsa, babí kapsy, betašná zelina, bětuška, bída, bylina lítosti, holá káča, hořčice sedlská, chudá běta, chudobka, kapsička, kapsovitá bylina, kaša, kaška, kokoška pospolitá, kolduška, kopištálka, krvavá bylina, lékárna chudých, lopata, lopatička, lopatka, mošna, pastuší tobolka, pastýřská kapsička, penízek, portmonka, slouhovo thé, srdíčka, sochá běta, suchá běta, taška, tašky nebo žebrácká kabelka.