Jírovec maďal dorůstá výšky až 30 metrů s kulovitou, mohutnou korunou a kmenem o průměru kolem 2 m. V mládí má hladkou tmavošedou borku, která je později černavá. Kvete v květnu až červnu, případně v červenci. Květy jsou uspořádány ve vzpřímených, hustých, bohatých až 30 cm dlouhých latách. Korunní lístky jsou zbarveny bíle se žlutými a červenými skvrnami. Na okraji jsou zprohýbané a brvité. Pupeny jsou velké a lepkavé. Listy jsou vstřícné, dlanitě složené, pěti až sedmičetné, dlouze řapíkaté. Lístky jsou podlouhle obvejčité, nestejně zubaté, na rubu na žilnatině rezavě chlupaté. Mohou dorůstat délky 10 až 25 cm. Plod je až 6 cm velká, ostnitá, světle zelená tobolka s 1 až 3 tmavě hnědými semeny známými jako kaštany.
Kaštan květ obsahuje glykosid eskulin ( aeskulin) a dále saponiny (např. escin), flavonoidy, éterické oleje, pektin.
Kaštan květ je považován za antioxidant, kdy chrání buňky před oxidativním stresem. Napomáhá udržovat normální činnost kardiovaskulární a cévní soustavy, lze ji vyzkoušet i při nepříjemném pocity těžkých nohou, pozitivně totiž působí na žíly a vlásečnice. Příznivě působí na zdraví kloubů a pokožky, přispívá k udržení normální funkce žaludku a rovněž má vliv na přirozenou obranyschopnost organismu. Doporučit lze kaštan ženám, kteří si chtějí uchovat komfort před a v průběhu menstruace, případně v období menopauzy.
Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku květu kaštanu zalijte 250ml vroucí vody a v přikryté nádobě nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte.
Tato bylina je známa také pod názvy jírovec obecný, kaštan, kaštan bílý, kaštan divoký, kaštan hořký, kaštan koňský, kaštan planý, kaštan svinský, kaštany, maďál nebo pakaštankoňský.