Jitrocel kopinatý je vytrvalá bylina. Má kratší oddenek a růžici přízemních listů. Listy jsou vzpřímené a špičaté, někdy lysé, jindy chlupaté. Na jedné rostlině může vyrůst až 15 stvolů. Na nich lze nalézt válcovité květy hnědé barvy. Jitrocel kopinatý kvete poměrně dlouho, a to od května do října. Jeho plodem je tobolka. Roste na většině evropského kontinentu (včetně Islandu) a rovněž v Asii, Severní Americe či Austrálii.
Jitrocel obsahuje aucubin a catalpol, slizové polysacharidy, flavonoidy, třísloviny, kyselina křemičitá, draslík, zinek.
Jitrocel patří mezi antioxidanty, kdy chrání buňky před oxidativním stresem a podporuje přirozenou imunitu organizmu. Přispívá k normálnímu dýchání, trávení a fungování jater (pročištění). Podporuje správnou činnost střev a stav kloubů.
Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku listu jitrocele zalijte 200ml vroucí vody a nechejte 10 minut vylouhovat. Potom přeceďte.
Tato bylina je známa také pod názvy babí listí, babí ucho, babí uši, babka, beraní jazyk, beraní ocas, celníček, celník, celník hojílek, cendolín, hojílek, hítrocíl, jazejček, jazejčky, jazýček, jitrocel špičatý, jitrocí, jitrocil, komeník, muší ouško, myší ocas, myší ouško, olověný jazýček, psí jazejček, psí jazyk, psí jazýček, psí uši, ranocel, skorocel, skoročil, stopa bílého muže nebo špičatej jitrocel.