Jetel červený je vytrvalá 10-100cm vysoká rostlina. V půdě vytváří mohutný kořenový systém. Základem je hlavní kořen, který proniká hluboko do půdy. Z něho vyrůstá listová růžice, z které vystupují přímé větvené lodyhy. Lodyhy nesou listy, které jsou v dolní části střídavě trojčetné a dlouze řapíkaté. V horní části jsou krátce řapíkaté až přisedlé. Jednotlivé vejčité až široce elipsovité celokrajné lístky mají na líci výraznou bělavou nebo červenohnědou půlměsícovitou skvrnu. Na rubu jsou lístky místy chlupaté a beze skvrny. Ostře špičaté palisty jsou s řapíkem vysoko srostlé. Květenství je hlávkovité tvořené drobnými, krátce stopkatými, souměrnými oboupohlavnými pětičetnými květy. Květy mají červené, někdy narůžovělé nebo zcela bílé korunní lístky. Květní hlávky jsou na spodní části zakryté velkými palisty podpůrných listů. Doba kvetení je od května do října. Plodem je nepukavý jednosemenný lusk, pevně uzavřený v kalichu. Semena jsou nepravidelně ledvinovitá až 2,5 mm dlouhá. Jsou hladká, lesklá, žlutě až fialově zbarvená. Jetel se vyskytuje se nejčastěji vyskytuje na loukách a pastvinách.
Jetel červený obsahuje fenoly, silice, vitamíny A, B1, B3, C a E, lecitin, cholin, antioxidanty, fytoestrogeny, vápník, hořčík, sodík, želez, fosfor a chrom.
Jetel červený napomáhá udržovat normální stav kostí. Má vliv na normální činnost srdce a celý kardiovaskulární systém. Lze ho vyzkoušet při potížích s krevním tlakem. V neposlední řadě přispívá k navození menopauzálnímu konfortu.
Příprava nálevu: 2 čajové lžičky květu jetele červeného zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte.
Tato bylina je známa také pod názvy jetel luční, jetel rolní, jetel nachový, ďatelina, dětel, dětelina, dětelinka, jatel, jatelina, jatelina, jetelinka, koničina, listnačka, milostná zelinka nebo trojlístek jetel.