Echinacea pochází ze Severní Ameriky na straně Atlantského oceánu. Pěstuje se jako okrasná letnička v mnohých odrůdách na zahrádkách, ve velkém se pěstuje i na polích. Roste na chudých, kamenitých, mírně kyselých půdách a vyžaduje plné slunce. Echinacea je trsnatě rostoucí trvalka, která dorůstá výšky 70 – 90 cm. Připomíná kopretinu. Listy jsou buď celokrajné a chlupaté, nebo zubaté a téměř lysé. Květenství je velký dekorativní úbor s okrajovými štíhlými kvítky (bílé, růžové, červenofialové).
Echinacea obsahuje fenolové složky odvozené od kofeinové kyseliny – neboli echinakosid. Dále obsahuje nenasycené alifatické složky (alkylamidy, echinocein, izobutylamidy) a polysacharidy. Silice obsahuje borneol, bornylacetate, germacrene D, caryophyllene.
Echinacea má příznivý vluv na přirozenou obranyschopnost organizmu. Přispívá k normálnímu dýchání. Vyzkoušet ji mohou lidé s potíženi dolních močových cest.
Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku kořene echinacey zalijte 250 ml vroucí vody a nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte.
Příprava tinktury: 100g kořene echinacei zalijte 500 ml lihu(60%) a macerujte 7 dní.
Není vhodná pro těhotné a kojící ženy a malé děti. Rovněž není určena k dlouhodobému užívání.
Tato bylina je známa také pod názvy echynacea, rudbecie, střapalka, střapatka, třepatka nebo rudbeckie.