Černý bez je keř či strom dosahující výšky až kolem sedmi metrů. Typickým znakem jsou bílé drobné květy a černé bobulky rostoucí v hustých trsech. Roste na okrajích lesů, pasekách, ve světlých listnatých a lužních lesích, v křovinách, podél cest a lidských obydlí, na skládkách, v zahradách, na rumištích, podél vodních toků.
Plody černého bezu obsahují flavonoidy, anthokyany jako sambucin, éterický olej, vitaminy, ovocné kyseliny, cukr, listy obsahují glykosidy kyseliny kyanovodíkové.
Celá rostlina se označuje jako antioxidant, kdy chrání buňky před oxidativním stresem, kromě toho napomáhá vylučování vody z organismu. Plody černého bezu jsou vhodné při kontrole tělesné hmotnosti, mají blahodárný vliv na přirozenou obranyschopnost a přispívají k udržení normální hladiny glukózy v krvi. Taktéž napomáhají ke správnému vylučování, respektive pročištění těla.
Plody černého bezu se využívají i při výrobě domácích likérů,vína, marmelád, rosolů, šťáv a sirupů.
Příprava nálevu: 1 lžičku plodů černého bezu zalijte 250ml vroucí vody a nechejte 10 minut vylouhovat. Potom přeceďte.
Příprava odvaru: 1 lžíci plodů černého bezu povařte ve 250ml vody.
Tato bylina je známa také pod názvy baza, bazičky, beza, bez domácí, bezinky, bez psí, bez smradlavý, bezoví, bezový květ, bílý bez, bzí, bzina, bzinčí, bzinky, černá bzinka, habzina, habžina, hulák, hular, hural, chebst, chebz, kašička, kozíček, kobzinky, kozičky, psí víno léčivé, psounský bez, pukač, smradinka, smradinky, smradlavej bez, smradlavka nebo zebrový květ.