Čekanka obecná je vytrvalá bylina, která upoutá zejména svými nebesky modrými květy. Mohou být i bílé nebo narůžovělé. Rostlina dorůstá přibližně do výšky jednoho metru, má kůlovitý kořen, tuhou lodyhu a podlouhlé listy.
Čekanka obsahuje glykosidickou hořčinu intybin, inulin, silici, cholin, třísloviny, manit, arginin, sliz, flavonoidy, terpenové hořčiny a minerální látky.
Čekanka přispívá k normální činnosti střevního traktu a jater, blahodárně působí rovněž na fungování srdce a cév. Napomáhá udržovat normální hladinu glukózy v krvi a vyzkoušet ji může i ten, kdo chce mít zdravé kosti a klouby. V neposlední řadě příznivě ovlivňuje chuť k jídlu, tudíž jej lze doporučit pro kontrolu tělesné hmotnosti.
Z kořene čekanky se pražením získává náhražka kávy, které se říká cikorka. Známá je i v pivovarnictví, používá se totiž při vaření piva, kdy má zlepšit jeho chuťové vlastnosti. Je také medonosnou rostlinou.
Příprava nálevu: 1-2 čajové lžičky natě čekanky zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte. Užívá se 1-2 krát denně.
Tato bylina je známa také pod názvy bylina sv. Petra, cigorie, cigorka, cichorie, cikorie, cikorka, čagánek, čaganka, čakánek, čakanka, čekanec, čekánek, hanička, intubus, intybus, kořeníkozího cecku, koření podražníkové, koření sv.Petra, kozí cecek menší, německá káva, pocestník, podražník, polní locika, pruská káva, snoubenka slunce nebo strážce cest.