Borůvka je hustě rozvětvený, nízký keřík (50 cm) s opadavými listy. Vejčitě okrouhlé listy jsou na lodyze uspořádány střídavě, jsou lysé (bez trichomů) s krátkými řapíky. Naopak květy jsou výrazně stopkaté. Mají světle zelenou korunu a zakrnělý kalich. Plodem brusnice borůvky jsou borůvky - černomodré bobule.
Borůvky se vyskytují v celé střední a severní Evropě, v severní Asii a Severní Americe. Roustou na vřesovištích, rašeliništích, v lesích.
Plody Borůvky obsahují kyselinu jablečnou, citrónovou, benzoovou a suxinicovou, dále třísloviny (asi 7%), tuky, pektin, pektosa, barviva a další látky.
Borůvky jsou známým antioxidantem, to znamená, že přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem. Plody borůvky obsahuje až 7% tříslovin, které působí svíravě a staví. Používáme je při průjmu a při zánětu ústní dutiny a hrtanu. Zlepšují také ostrost vidění. Pro děti jsou vynikajícím prostředkem proti průjmům (studený macerát z 7-10 g).
Příprava macerátu: 3-4 lžičky borůvek zalijte 250ml vroucí vody a nechejte 4-5 hodin macerovat. Potom přeceďte. Užívá se 3x denně před jídlem.
Tato bylina je známa také pod názvy borůvka lesní, borůvka pravá nebo borůvka lesní pravá.