Bedrník obecný je vzpřímená bylina s jemně rýhovanou lodyhou dosahující výšky 60 cm. Přízemní listy bedrníku jsou lichozpeřené a okrouhle vejčité. V horní části lodyhy se množství lístků snižuje. Listy v horní části rostliny mají menší a často i více členitou čepel. Květy bedrníku jsou drobné, pětičlenné, mají bílou barvu a skládají se do okolíku. Bedrník roste na loukách, pastvinách, ve světlých lesích a křovinách a podobných plochách. Můžeme ho najít zejména na místech se suchou a kamenitou půdou a s nižším obsahem živin.
Bedrník obsahuje silice, třísloviny, saponiny, vitamín C, karoten, pektin a kumarin.
Bedrník přispívá k normální funkci močových cest a ledvin. Používá se při dýchacích obtížích.Kvůli obsahu kumarinů by Bedrník neměli užívat pacienti, kteří mají potíže se srážlivostí krve a užívají např. war farin!
Při zevním použití působí dezinfekčně a hojivě (je vhodný pro koupel na těžce se hojící rány).
Příprava odvaru: 1,5 čajové lžičky kořene bedrníku přelijte 3 dcl studené vody, přiveďte k varu a vařte 5 minut. Nechejte vyluhovat 20 minut a potom přeceďte. Popíjí se 3x denně.
Tato bylina je známa také pod názvy bebrník, bederenček, bedernica, bedernice, bederník, bedrmon, bedrmor, bedrní hlíza, bedrnice, bedrníček, bedrník koňský, bedrovník, bedřina, bedřinec, berník, bibinela, bibinelka, bibrník, bidřič, boží fousy, halič, chuť, jednorožec, jestřábíkrev, lomikámen, ochvat, ochvatná bylina, ochvatná zelina, pimpernela, pimpinela, sladká zelina, třebníček nebo třebník.